Sabah Namazının Fazileti

Sabah Namazının Fazileti

Namaz, İslam dininde yer alan ve aklı yeten tüm Müslümanlara farz olan ibadettir. İnananlar için en önemli ibadetler arasında yer alan namaz bu kadar önemli olmasına rağmen gereken özen gösterilmemektedir. Peygamberimiz (S.A.V.) tarafından “dinin direği” olarak adlandırılan namaz konusunda, sabah namazının oldukça önemli bir yeri vardır.

Sabah namazının vakti takvimlerde yazan imsak vakti ile başlamaktadır. Yine takvimlerde yer alan güneş kısmında yer alan vakit ile son bulmaktadır. Bu noktada önerilen ise güneşten 40 dakika önce sabah namazını kılmaktır. Sabah namazı 4 rekattır. 2 rekat sünnet, 2 rekatta farz olarak kılınmaktadır.

Sabah namazı en çok kaçırılan namazdır. İnsanlar uykularına esir olur ve adeta yataktan kalkamazlar. Uykunun adeta en tatlı olduğu döneme denk gelen sabah namazı bu bakımdan önemli bir ibadettir. Hiç şüphe yok ki, nefsimize ağır gelen ibadetler bizim faydamızadır. Bu nedenle sabah namazına her zaman ayrı bir parantez açmak gerekmektedir.

Sabah Namazının Fazileti

Sabah ezanı okunduğunda biraz sonra uyanırım diye vakit geçiren insanın sanki göz kapaklarına tonlarca yük biner. Durum böyle olunca da namazı kaçırmak kaçınılmaz hale gelir. Böyle olmaması için tedbirli olmak ve gözümüzü açar açmaz Allah’ı zikretmek gereklidir. Abdest için kalktığımızda ise bu uykudan eser kalmadığı görülecektir.

Sabah namazının en önemli faziletlerinden biri, günün ilk ibadeti olmasıdır. Yani bir günlük kulluk sınavında ilk sınav sabah namazıdır. Bu sınavı başarıyla geçenler gün içerisinde daha huzurlu olurlar. Diğer vakitlere hazırlanmak ve kulluk vazifemizi yerine getirmek için sabah namazını kılmamızın büyük bir önemi vardır.

Sabah namazının en önemli faziletlerinden biri de sabah ezanıdır. Başka hiçbir vakit ezanında, “Esselatu hayrun minen nevm” denmemektedir. Yani “Namaz uykudan hayırlıdır” kısmı sadece sabah ezanında geçmektedir. Elbette ki namaz, uykudan çok daha hayırlıdır ve kulluk vazifemizin gerekleri arasında yer alır.

Sabah namazı o kadar önemlidir ki, dünyadayken cennetle müjdelenen Hz.Ömer (r.a.) kanlı bir suikaste uğramıştı. Yarasından kanlar akarken sabah namazını kılarak, bu namazın önemini ortaya koymuştur. Aynı şekilde Hendek Savaşı sırasında yaralanan Sa’d bin Rebi (r.a.) kanlar içinde namazını kılmış ve bu haldeyken vefat etmiştir. Birçoğumuzun evlerimizin rahatlığında kılmadığımız namaz, sahabeler için hayati öneme sahipti ve hiçbir gerekçe namazı terk etmelerine neden olmazdı.

Sabah namazının evde kılınması da büyük sevap kazandırmaktadır ancak camide kılınması çok daha büyük bir sevap kazandırmaktadır. Uykunun en güzel yerinde sıcacık yatağını ve evini terk ederek caminin yolunu tutan müminlere elbette ki büyük sevap vardır.

Sabah namazının cemaatle kılınmasının fazileti konusunda Peygamberimiz (S.A.V.), “Sabah namazını cemaatle kılan kimse bütün gece namaz kılmış gibidir. Yatsı namazını cemaatle kılan kimse de gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir.” (Müslim) buyurmuştur. Ayrıca Peygamberimiz (S.A.V.), “Ümmetim eğer yatsı namazı ile yatsı namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek bile olsa mutlaka cemaate gelirlerdi.” (Buhari-Müslim-Tirmizi)

Sabah namazının en önemli faziletlerinden biri de vakit konusudur. Sabah namazının girdiği vakitte rızıkların taksim edildiği, bereketin en yoğun olduğu, duaların kabul edildiği belirtilmektedir. Bu zaman dilimini uykuda geçirmek yerine ibadet yaparak geçirmek elbette ki çok daha önemlidir ve olması gereken durumdur.

Peygamberimiz (S.A.V.), sabah namazının sünneti ile ilgili, “Sabah namazının sünneti bana bütün dünyadan daha sevimlidir.” (Müslim) buyurmaktadır. Peygamberimiz (S.A.V.), “Sabah namazının iki rek’at sünneti, dünyadan ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” (Müslim)buyurarak bu önemi bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Sabah namazının sünneti ile ilgili bu kadar önemli Hadis-i Şerif bulunması bile bu namazın fazileti hakkında önemli bilgiler vermektedir. Yine Peygamberimiz (S.A.V.), “Sizi atlı düşmanlar kovalasa bile sakın sabah namazının iki rek’at sünnetini terk etmeyin” (Ahmed İbn-i Hanbel-Ebu Davud) buyurarak sabah namazının fazileti hakkında bilgi vermiştir.

Sabah namazı ile ilgili tüm bilgiler, bu namazın ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Yüce Allah, “Güneşin tepe noktasından kaymasından, gecenin karanlığına kadar (öğle, ikindi, akşam ve yatsı vaktinde) namaz kıl; sabah namazını da (özellikle kıl). Çünkü sabah namazı (gece ve gündüz melekleri tarafından) şahitlidir.” (İsra Suresi 78.Ayet) buyurarak sabah namazının önemine dikkat çekmiştir.

Sabah namazı özellikle kısa gecelerde yani kış döneminde daha zor gelmektedir. Sıcacık yataktan çıkarak abdest almak ve namaz kılmak nefislerimize ağır gelmektedir. Şunu asla unutmamak gerekir ki, nefse ağır gelen ibadetler büyük hayır içermektedir. Farz ibadetler arasında özellikle dikkat çekilen sabah namazını düzenli bir şekilde kılmak gerekmektedir.

Sabah namazı konusunda Ayet ve Hadis-i Şeriflerde anlatılanların önemi açıktır. Kesin bir dille sabah namazının büyük faziletleri olduğu anlatılmış ve özellikle sabah namazının sünnetine dikkat çekilmiştir. Uyumadan önce, sabah namazına niyet etmek, uyanıldığında Allah’ı zikretmek, abdest almak ve namazı kılmak günün geri kalanı için de huzur kaynağı olmaktadır. Sabah namazını düzenli kılanlar ilk ibadeti yapmış ve ilk görevi tamamlamış olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın