Sabah Namazı

Sabah Namazı

Namaz, İslam Dininde yer alan en önemli ibadetler arasında yer almaktadır. Peygamberimizin (S.A.V) “dinin direği” olarak belirttiği namaz, Müslüman olan herkese farz kılınmıştır. Namaz, ruhun kuvveti ve mümin kişinin miracıdır. Allah’a en yakın olunan zaman dilimini içeren namaz, manevi anlamda son derece önemli bir ibadettir.

Namaz konusunda en önemli şart düzgün bir şekilde abdest almak yani temizlenmektir. Bundan sonra Allah’ın huzuruna çıkmaya hazır hale gelen insanlar için huzurun habercisi olan namaz, günde 5 vakit kılınmaktadır. Bu vakitler sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsıdır. Günde toplam 40 rekat kılınan namaz, kötülüklerden alıkoymaktadır.

Bayanlar İçin Sabah Namazının Kılınışı           ⇐  ⇔  ⇒         Erkekler İçin Sabah Namazının Kılınışı

  

Sabah Namazı

Sabah namazı, Peygamberimiz Hz.Muhammed (S.S.V) tarafından “Dünya ve içindekilerden hayırlıdır” diye belirtilmiştir. Ancak bu denli önem arz eden sabah namazı türlü gerekçelerle terk edilmektedir. Bu gerekçelerin en başında da uykudan kalkamamak gelmektedir. En çok kazaya bırakılan namaz olan sabah namazı, kıymeti bilinmeyen ibadetler arasında yer almaktadır. Oysa sabah namazı, günün ilk ibadetidir. İlk imtihanı başarmak gerekir ki, diğer imtihanlara karşı daha güçlü olunsun.

 

Sabah Namazı
Sabah Namazı

Sabah namazı ile ilgili Peygamberimiz (S.A.V), “Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır.” [1] buyurarak sabah namazının önemini vurgulamıştır. Güne sabah namazını kılarak ve Allah’ın garantisi altında başlayan bir Mümin karşılaştığı zorluklara karşı büyük bir güven sahibi olacaktır.

Sabah namazı o kadar önemlidir ki, sünneti bile teheccüd namazının ardından en kuvvetli sünnet olarak kabul edilmektedir. Peygamberimiz (S.A.V), “Sizi atlılar kovalayacak bile olsa sabah namazının iki rekat sünnetini terk etmeyin, O, dünyanın tamamından hayırlıdır.” [2] buyurarak sabah namazının önemini bir kez daha göstermiştir.

Sabah namazını bu denli önemli yapan günün ilk ibadeti olmasının yanı sıra, adeta uykunun en tatlı yerinde kalkarak ibadet yapma gerekliliği olmasıdır. Yani, sabah namazı özellikle uykudan ve rahatlıktan fedakarlık gerektiren bir ibadettir. Durum böyle olunca da son derece önemli bir hale gelmiştir. İnsanların bu namaz ile ilgili gereken önemi göstermemeleri ise büyük bir eksikliktir.

Sabah namazı 4 rek’attır. İlk iki rek’at sabah namazının sünneti, son 2 rek’at ise sabah namazının farzıdır. Sabah namazını evde kılmanın da sevabı büyüktür ancak bu namazın camide cemaat ile kılınmasının sevabı çok daha fazladır. Hadislerde sabit olunan en önemli konu, sabah namazına camiye giden bir kişinin hem camiye giderken hem de dönerken büyük sevap alacağıdır.

Sabah namazı konusunda en önemli konu azimli olmaktır. Gece, başınızı yastığa koyduğunuzda, sabah namazına uyanmak için niyetli olmanız oldukça önemlidir. Bu noktada annelere ve babalara büyük görev düşmektedir. Yorgunluk gibi bahanelerle çocukları sabah namazına uyandırmamak çok büyük bir eksikliktir.

Sabah namazına uyanma konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, uyanır uyanmaz Allah’ı zikretmenizdir. Böylece tekrardan uykuya dalmadan kolay bir şekilde kalkabilirsiniz. Zaten abdesti aldığınızda da içinizin bir huzurla kaplandığını ve uykudan eser kalmadığını görürsünüz. Bu huzur, gün boyu devam edecektir.

Sabah namazına kalkabilme konusunda zorlananlar, evde bulunan diğer kişilerden yardım talep edebilirler. Yani bir kişi eşinden, çocuğundan ya da anne ve babasından yardım isteyebilir. Bu noktada uyandıracak kişi, zorlama hakkına sahiptir. Uyuyan kişi ne kadar reddederse etsin kaldırma konusunda ısrarcı olunmalıdır.

Sabah namazının vakti güneş doğmadan önceki zaman dilimidir. İmsak vaktinde başlayan bu zaman dilimi güneşin doğuşu ile birlikte son bulmaktadır. Güneşin doğuşu ile birlikte ancak sabah namazının kazası kılınabilir. Uyandığınızda etrafın hafif aydınlandığını görseniz bile takvimden güneş kısmını kontrol edin ve zaman diliminden emin olun.

Sabah namazını kaçırmanın tehlikesi ile ilgili Peygamberimiz (S.A.V), “Kim sabah namazını eda ederse o, Allah’ın himayesindedir. Allahu Teala zimmetinden dolayı sizden bir şey talep etmez. Kim O’nun himayesinden çıkmak isterse, ona yetişir ve sonra onu yüzüstü cehennem ateşine atar.” [3] buyurmuş ve tehlikeye dikkat çekmiştir.

Namaz kılmak ve bu ibadeti hakkıyla yerine getirmek oldukça önemlidir. Ancak Peygamberimiz sabah ve yatsı namazlarına ayrı dikkat çekmiştir. Peygamberimiz (S.A.V), “Münafıka en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer bilseydi o iki namazda ne var? Sürünerek dahi olsa onun ikisine gelirdi.” [4] buyurmuştur.

Tüm bu hadisler gösteriyor ki, kötü zanda bulunmak, sabah ve yatsı namazına gelmeyenler hakkında idi. Bunun sebebi de, bu iki namazı muhafaza etmek kişinin sadakat ve imanının ölçüsü olmasıydı. Bu iki namaz harici kılınan diğer zamanlar kişilerin genellikle uyanık ve zinde olduğu zaman dilimine denk gelmektedir. Bu nedenle uykunun geldiği yatsı namazı ve uykunun en tatlı yerine denk gelen sabah namazına ayrı bir önem verilmiştir.

Müslümanlara düşen en önemli görevlerden biri namaz kılmaktır. Sabah namazı da bu görevin en önemlileri arasında yer almaktadır. En fazla kazaya bırakılan sabah namazını zamanında kılmak son derece önemlidir.

——————————-

[1] Kütüb-i Sitte, c.17, s.174

[2] Kütüb-i Sitte, c.8, s.424

[3] Muslim, s.454

[4] Müsned İmam Ahmed 52/424; Sahih-ul Cami, 133)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın