Sabah Namazı Soru-Cevap

Sabah namazı fazileti büyük olan namazlardandır ve nefsini yenerek sabah namazını kılan kimseler için hem hadislerde hem de ayetlerde farklı pek çok müjdeler verilmiştir. Örneğin Peygamber Efendimiz Resulallah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir konuşmasında şöyle buyurmuştur:“Kim yatsıyı bir cemaat ile birlikte kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibi olur, kim de sabah namazını bir cemaat ile birlikte kılarsa sanki gecenin tamamını namazla geçirmiş gibi olur.”Sabah namazı  için Peygamber Efendimizin bu sözü, aslında  sabah namazının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Sabah namazının faziletleri ve sabah namazı ile ilgili merak edilen pek çok soruyu ve cevabını birlikte ele alalım ve inceleyelim.

Sabah Namazı Kaç Rekattır?

Sabah namazı toplamda 4 rekattan oluşmaktadır. 2 rekat namaz sünnet olarak 2 rekat namazda farz olarak kılınır ve sabah namazı bu şekilde tamamlanır.

Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır? Mezhepler Göre Sabah Namazı Vakti Nasıl Yorumlanır?

Sabah namazı imsak vakti ile kılınmaya başlanır ve güneş doğana kadar sürer. İmsak vaktinin girmesi ile birlikte sabah ezanı okunmaya başlar. Fakat farklı mezheplere göre farklı şekilde değişmektedir. Hanefi mezhebine göre sabah namazı gün hafif ışıyınca bitmektedir ve Şafi mezhebine göre hava karanlık iken kılmak daha iyidir. Hanefi Mezhebinden olanlar imsaktan hemen sonra sabah namazını kılmazlar ve biraz beklerler. Hanefi mezhebine göre bu şekilde sabah namazının kılınması daha uygundur. Hanefi mezhebine göre sabah namazı kılınırken güneş doğarsa sabah namazı bozulmuş olmaktadır.

Sabah Namazı Ne Zaman Kılınamaz?

Sabah Namazı güneş doğunca ve kerahet vakti girince kılınmaz. Sabah namazı kılınırken Hanefi mezhebine göre namaz bozulmaktadır ve sabah namazı kerahet vakti sonrasında yeniden kılınmalıdır.

Sabah Namazı Kimlere Farzdır?

Diğer namazlarda olduğu gibi sabah namazının farz olabilmesi için insanın bazı şartları taşıması gerekmektedir. Sabah namazı ve diğer namazları kılacak olan kişinin öncelikle Müslüman olması gerekmektedir ve bu Müslüman kişinin ergenlik yaşına gelmiş olması ve akıllı olması gerekmektedir.

Sabah Namazının Kazası Nasıl Kılınır ve Ne Zaman Kılınır?

Sabah namazının kazası eğer kuşluk vaktinde yapılırsa hem sünnet hem de farz olarak 4 rekat halinde kılınır. Fakat öğle namazı zamanı ya da diğer zamanlarda kılınırsa sadece sabah namazının farzı kılınır.

Sabah Namazı Kılmadan Önce Nasıl Niyet Edilir?

Sabah namazını kılmadan önce namazın şartlarından olan niyet edilir ve sabah namazına niyet şu şekilde yapılır; niyet ettim Allah rızası için sabah namazının 2 rekatlık sünnetini kılmaya, niyet ettim sabah namazının 2 rekatlık farzını kılmaya ( eğer cemaat halinde camii ya da buna benzer yerlerde kılınıyorsa; uydum hazır bulunan imama şeklinde devam edilir.).

Sabah Namazı Kılmadan Önce ve Kıldıktan Sonra Okunan Dualar Var mıdır?

Çeşitli kaynaklarda sabah namazından önce Fatiha suresi ve üç tane İhlas suresinin okunmasında fayda olduğu söylenmiştir. Sabah namazından sonra ise tesbihat yapılması İslam âlimlerince oldukça faziletli görülmektedir.

Sabah Namazının Sünneti ile Farzı arasında Okunacak Olan Bir Dua Var mıdır? Var ise Bu Duanın Fazileti Nedir?

Sabah namazının farzı ile sünneti arasında okunacak olan bir dua vardır ve sabah namazının farzı ile arasında bu duayı yedi defa okuyan kimsenin Allah’ın izni ile cennete gideceği müjdelenmiştir.

‘’ Ya hayyu ya kayyum ya zelcelalivel ikram es’ elükeentuhyiye kalbi binurimağrifetike ebeden ya Allahu ya Allahu ya Allahu ya bediassemavativelard. ’’

Sabah Namazı İçin Ayetler ve Hadisler Var Mıdır?

Resulallah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) cemaatle bir konuşmasında şöyle buyuruyor:

“Kim yatsıyı bir cemaat içinde kılmaya özen gösterirse sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibi olur, kim de sabah namazını bir cemaat içinde kılmayı tercih ederse sanki gecenin tamamını namazla geçirmiş gibi olur.” (Müslim Tirmizi’den nakletmiştir.)

Resulallah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir başka konuşmasında ise şöyle buyuruyor:

“Kim sabah namazını kılarsa o kişi Allah’ın himayesindedir.”

Müslim’den rivayet edilen bir Hadis-i Şerifte de Resulallah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Kim sabah namazını kılarsa o kişi, Allah’ın himayesindedir. Allahu Teâlâ zimmetinden dolayı sizden hiçbir şey talep etmez. Kim AllahuTeâlânın himayesinden bir şeyle çıkmak isterse, Allah ona yetişir sonra onu yüzüstü cehennem ateşine atar.

Resulallah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) başka bir sözünde şöyle buyurmuştur:

“Münafık olan kimseye en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer münafıklar bilseydi ki  o iki namazda ne olduğunu; sürünerek dahi olsa mutlaka bu iki namaza da gelirdi.” ( Ahmed Müsned bu Hadis-i Şerifi rivayet edilmiştir. )

Resulallah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Münafık olan bir kimseye en ağır gelen namaz, şüphesiz ki sabah ve yatsı namazları olmaktadır.”

Abdullah İbni Ömer (Radiyallahu Anh) da sabah namazı ile ilgili şöyle söylemiştir:“Bizler yatsı ve sabah namazında göremediğimiz adam hakkında iyi düşünmezdik ve kötü zanda bulunurduk.”

Resulallah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabah ve yatsı namazları için şöyle buyurmuştur:

“Kim iki bürdeyi vaktinde kılarsa cennete girer. Bu iki bürde: Sabah ve ikindi namazıdır.” (Buhari Fethu’l-Bari: 2/52 nakledilmiştir.)

Resulallah ( s.a.v.) namaz ile ilgili bir başka hadisinde şöyle buyurmuştur:

“Sizi gece ve gündüz art arda daima takip eden ve izleyen melekler vardır. Sabah ve ikindi namazında bu melekler toplanırlar. Sizinle geceleyen melekler daha sonra semaya yükselirler. Allah-u Teâlâ meleklerine, dünyadan semaya yükselirken kullarını nasıl bıraktıklarını sorduğunda melekler de bıraktıklarında kulunun namaz kılar halde olduğunu, döndüklerinde de aynı şekilde kullarının O’na ibadet etmeye devam ettiğini söylerler.

Buhari, Hz. Aişe’den naklettiği sözde şöyle demektedir; ‘Hz. Peygamber, nafile namazlardan en çok sabah namazının iki rekat sünnetini kılmaya devam etmiştir.’

Resulallah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir başka Hadis-i Şerifte şöyle buyuruyor:

“Allah’ın nezdinde en faziletli namaz cuma gününün cemaatle kılınan sabah namazıdır.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sahabeden nakledilen bir başka Hadis-i Şerifte de “Farz namazların arasında cuma günü sabahı cemaat ile kılınacak sabah namaz, namazların en üstün olanıdır. Sabah namazını cemaat ile kılanları şüphesiz ki Allah (c.c.) affedecektir.’ Şeklinde buyurmuştur.

Ebû Hureyre’den (ra) nakledilen bir Hadis-i Şerif şöyledir; ‘İnsanlar, ezan okumanın ve cemaat ile birinci safta namaz kılmanın faziletini bilselerdi ve bunlara nail olmak için gerekirse kura çekerek namaza giderlerdi. Namaza erken gitmenin faziletini bilselerdi de, namaza erken gitmek adına yarışa dahi girebilirlerdi. Yatsı ve sabah namazının sevabından haberdar olsalardı yatsı ve sabah namazlarına sürünerek dahi olsa giderlerdi.”

Hz. Enes (ra) namaz ile ilgili inen ayeti şöyle anlatıyor:

Allah azze ve celle bir Ayet-i Kerime’de: ‘Ey peygamber ailesi Allah (c.c.) sizin günahlarınızı temizleyip sizi günahsız kullarından yapmak istiyor” buyurulmuştur. Resulallah (sav) bu Ayet-i Kerime’den sonra sabah namazına giderken Hz. Fâtıma’nın (ra) kapısına uğrayıp: ‘Sabah namazına kalkın ey Ehl-i Beyt, şayet sabah namazınızı kıldığınızda Allah (c.c.) sizi tertemiz yapacaktır.’ buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz sabah namazından sonraki ibadetler için şöyle buyurmuştur: ‘Kim ki sabah namazını cemaat ile birlikte kılıp daha sonra da Allahı zikrederse, sonra da bunun üzerine iki rekât de namaz kılarsa, kendisi tam bir hac, tam bir umre sevabı gibi sevap kazanır.’

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sabah Namazı Soru-Cevap (1 Yorum)